Nejčastější novoroční předsevzetí je hubnutí a zdravý život.

Dejte si předsevzetí a konečně zhubněte

Dát si na Nový rok předsevzetí je hračka. Ale jak ho dodržet? Zvlášť když se týká hubnutí a zdravého životního stylu, nemusí to být snadné. Nejdůležitější je, s jakou motivací k tomu přistupujete a co očekáváte.

Jakou máte motivaci?

Podle statistik si dává polovina z nás novoroční předsevzetí. Nejčastěji chceme hubnout a žít zdravěji. Nezvládne to ale ani 20 %. Všechna selhání přitom mají jeden společný jmenovatel, a tím je nesprávná motivace, například snaha někomu vyhovět nebo se někomu podobat. Pokud se rozhodnete dostat se do formy, abyste se cítili dobře, máte nakročeno k úspěchu. A nejsilnějším motivem, který stojí na začátku většiny úspěšných hubnoucích příběhů, je lepší zdravotní stav. Zkrátka dělejte to kvůli sobě a proto, abyste byli zdravější, a máte šanci předsevzetí dodržet.

Dávejte si reálné cíle

Nemá smysl začínat hubnout s předsevzetím, že za měsíc budete vážit jako modelka z časopisu. To je nejkratší cesta k tomu to vzdát. Důležité je stanovit si reálný cíl, časový úsek si rozdělit na kratší období a postupovat vpřed po malých krocích. Nejde jen o zhubnutí, ale o celkovou, a hlavně trvalou změnu životního stylu, proto nelze očekávat, že bude náhlá. Přestaňte o hubnutí uvažovat jako o „dietě“. Jednostranná dieta nebo hladovění možná mohou vést k rychlému poklesu váhy, ale když se pak vrátíte do starých kolejí, kila zas půjdou rychle nahoru.

Odměňujte se

Zpočátku nebude změna tak patrná, a tak nemůžete hned čekat komplimenty. Pochvalte se sami! Sepište si plán a ke každému úspěšně zvládnutému období připište konkrétní odměnu. Zvládli jste celý týden poctivě cvičit? Dopřejte si návštěvu kina nebo si kupte knížku. Důležité je, aby odměna následovala bezprostředně poté, co jste splnili cíl. Tím se posílí vaše motivace a zvýší se šance, že předsevzetí neskončí fiaskem.

Najděte si parťáka

S podporou blízkého člověka to půjde líp. Ideální je, když se vám podaří najít parťáka v rodině. Buď někoho, kdo bude hubnout s vámi, nebo bude alespoň tolerovat nový jídelníček. Hledejte spřízněnou duši taky mezi kamarády nebo kolegy z práce. Věděli jste, že sparingpartnerem se může stát i váš pes? Této disciplíně se říká canicross, běh se psem. To neznamená, že člověk a pes běží jen tak vedle sebe. Pes je oblečený ve speciálním postroji, člověk má běžecký opasek; mezi ním a psem je napnuté odpružené vodítko, pes běží před ním a táhne ho. Tahat se může naučit téměř každé psí plemeno. Kromě klasických sportovnějších plemen si canicross osvojí i bíglové, jorkšíři nebo dogy.

Kde to vázne?

Stagnace v hubnutí je přirozený jev, který se projevuje většinou v období, kdy shodíme přibližně 10 % původní váhy. Na začátku hubnutí si tělo ukrajuje ze zásobních tuků. V dlouhodobějším horizontu ale dochází ke zpomalení metabolismu, a to se projevuje pomalejším spalováním kalorií. Hubnutí se zastaví, nebo dokonce začnete zase přibírat na váze. Je třeba vyrovnat příjem a výdej energie, tedy přechodně navýšit přísun kalorií. V přechodném období stagnace by si měl organismus odpočinout, což může trvat v rozmezí od jednoho do tří měsíců. Poté, co tělu dodáte víc energie, se vám bude lépe pokračovat v redukci váhy.

Nevážit, měřit!

Proč se ručička na váze na čas zastaví a nechce se hnout? Jedním z důvodů může být i to, že cvičením se mění složení těla a přibývá svalovina na úkor tuku. Když váha stagnuje, raději si místo častého vážení přeměřujte pravidelně obvody jednotlivých částí těla. Podle toho poznáte spolehlivěji, jestli jste na dobré cestě, nebo je třeba hubnoucí plán změnit.

Bez pohybu to nepůjde

Kromě změny stravovacích návyků je třeba si zvolit vhodnou pohybovou aktivitu, která vám pomůže snížit váhu, aniž byste ztráceli aktivní tělesnou hmotu. Jakému druhu sportovní aktivity se budete věnovat, záleží nejen na vašich preferencích, ale také na zdravotním stavu. Ideální je zařadit pohyb obden, zhruba 3−4x za týden, a věnovat mu přitom minimálně 30 minut, ideální je 50−60 minut. Je lepší začínat na nižší intenzitě a postupně zátěž zvyšovat. Zdravý člověk může začít navštěvovat fitness centrum, ale i on by se měl alespoň zpočátku obrátit na instruktora, který s ním zkonzultuje jeho zdravotní stav a stanovené cíle a doporučí mu nejvhodnější tréninkový program. Mějte na paměti, že lektor fitness centra není kompetentní při sestavování jídelníčku. Také se rozhodně vyhněte „zaručeným“ přípravkům na hubnutí, které se často ve fitness centrech nabízí.

Užitečné tipy, jak pečovat o své zdraví nebo sezónní rady.

Sledujte nás na IG