Máme pro vás 7 tipů, jak jíst na Vánoce zdravěji.

7 tipů, jak se o Vánocích držet s jídlem na uzdě

 

Vánoce jsou nejen svátky klidu a míru, ale také prostřených stolů plných lákavých lahůdek, kterým není snadné odolat. Přinášíme vám několik tipů, jak si dopřát bez výčitek a zbytečných kilogramů navíc.  

 

1. Jděte po kvalitě, ne kvantita

 

Existuje celá řada možností, jak nahradit některé ingredience zdravějšími. Nemusí se přitom jednat vyloženě o nízkokalorickou variantu, ale o zdravější a lehčí úpravy. Používejte kvalitní tuky a oleje, nejlépe rostlinné, které obsahují zdraví prospěšné vícenenasycené mastné kyseliny. Nevyplatí se šetřit ani na kakau a čokoládě. Raději si dopřejte méně kvalitní čokolády než spoustu čokoládových pochoutek, které nemají s čokoládou nic společného. Všímejte si na obalu vždy informace o obsahu kakaových součástí. Čím je vyšší, tím je čokoláda kvalitnější (nejnižší hranice je 25 % pro mléčnou čokoládu). Zdravou a dietní variantou je karob (svatojánský chléb), který má příznivý vliv na trávení a hladinu cholesterolu. Obsahuje jen 7 % tuku a až 48 % cukru, proto jej lze používat i jako sladidlo.

 

 2. Smažte správně

 

Tradiční obalovaný kapr se bez tuku neobejde. Jak na to, aby ho bylo co nejméně? Paradoxně smažené jídlo nasaje více tuku, když bude oleje nebo jiného tuku v pánvi jen málo. Rozehřejte si ho dostatečné množství, tak aby byla ryba ponořená celá, a ihned po usmažení položíte porci na papírový ubrousek, který přebytečný tuk vysaje.

 

3. Hlídejte množství cukru

 

I o svátcích platí že dospělý člověk by neměl zkonzumovat více než 50 g cukrů, mezi které patří kromě klasického řepného cukru i ovocný, hroznový, sladový, třtinový a mléčný cukr. Dobrou volbou jsou o něco zdravější sladidla, která obsahují prospěšné látky, byť v malém množství, jako je javorový sirup, sirup agáve, sirup z ječného sladu, třtinový cukr. Vybírejte alternativní sladidla v co nejvyšší možné kvalitě, a i s nimi zacházejte střídmě. Občas zařaďte také med nebo zkuste slazení sušeným rozmixovaným ovocem. Skvělou volbou je melasa, což je vedlejší produkt při výrobě cukru. V porovnání s ostatními sladidly obsahuje méně kalorií, o třetinu méně než med, a dokonce o polovinu méně než cukr. Melasa je bohatá na bílkoviny, minerální látky, vitamíny, především skupiny B, nenasycené mastné kyseliny a stopové prvky, především vysoký podíl železa.

 

4. Zkuste i celozrnnou mouku

 

Mouku přidáváme do většiny druhů vánočního pečiva. Dříve se peklo z celozrnné mouky, nejčastěji pšeničné, špaldové, ječné nebo žitné. Zkusme se tím inspirovat a nahradit tak klasickou bílou mouku. Kukuřičnou, sójovou, amarantovou nebo rýžovou mouku můžeme použít i v případě nesnášenlivosti lepku. Pokud se do experimentování s moukou teprve pouštíte, vyzbrojte se trpělivostí, protože těsto může mít jiné vlastnosti, než na jaké jste zvyklí, a to ovlivní i vzhled a konzistenci upečeného cukroví. Zkuste ze začátku nahradit jiným druhem třeba jen část bílé mouky.

 

5. Nenechte se strhnout

 

Když si hlídáte kalorický příjem, může být sváteční setkávání u jednoho stolu problém. Vytyčte si společná jídla, na kterých vám záleží a která chcete jíst společně. Pravděpodobně to bude štědrovečerní večeře nebo slavnostní božíhodový oběd. Na ostatní chody si dejte něco lehkého, abyste nepřekročili denní kalorický limit. Místo vánočky s máslem posnídejte jogurt s ovesnými vločkami a půlkou banánu, sytý oběd vykompenzujte lehkým zeleninovým salátem s vajíčkem k večeři. Důležité je vnímat vánoční hodování jako časově omezené vybočení z normálního režimu. Největší chybou by bylo, kdyby se protáhlo do dalšího roku.

 

6. Vyhněte se zobání

 

Předejděte průběžnému zobání cukroví tím, že budete jíst pravidelně, častěji a po malých porcích, aby vám příliš nekolísala hladina krevního cukru. Vyhnete se tak tomu, že se pocit hladu a chuť na něco malého dostaví jen chvíli po posledním jídle. Přesně si určete, kolik kousků cukroví denně můžete sníst, ideálně maximálně 5−6 kousků. Denní limit nenavyšujte. Pomůže, když si ráno odpočítáte přesné množství na malý talířek, který už nebudete v průběhu dne doplňovat.

 

7. Na návštěvy s plným žaludkem

 

Sváteční dny bývají spojené s návštěvami rodiny a přátel, ale také s nejrůznějšími nástrahami jako chlebíčky s majonézou, brambůrky a dortíky. Jak na to, abyste na svátečních návštěvách dokázali odolat?

  • Na návštěvu nechoďte s prázdným žaludkem. Dejte si před odchodem zdravou svačinku (pár oříšků, mrkvový salátek, jogurtový nápoj), která vás dostatečně zasytí.
  • Z nabízeného jídla vybírejte jen to, co odpovídá vašemu normálnímu jídelníčku, a množství si určujte sami.
  • Jezte pomalu a důkladně žvýkejte.
  • Pokud návštěvu sami organizujete, rozdělte zbytky jídla mezi odcházející hosty jako výslužku.

Užitečné tipy, jak pečovat o své zdraví nebo sezónní rady.

Sledujte nás na IG